Vajinismus Kimlerde Görülüyor?

Vajinismus her eğitim ve kültür seviyesinden kadında ortak olarak yaşanan içsel bir korkudur. Vajinismusun bilişsel, davranışsal, psikodinamik ve varoluşsal çok sayıda nedeni olmakla birlikte en sık görüleni ilk ilişkide aşırı derecede ağrı-acı duyulacağı ve kanama olacağı korkusudur. Toplumumuzda kız çocukları cinselliği ayıp, günah, yasak olarak algılayarak, kendi bedenleri ve cinsel organları konusunda neredeyse hiç bilgi edinemeden büyümektedirler. Buna kızlık zarı ile ilgili abartılı ve yanlış inanışlar da eklenince ilk gece sorun çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle üniversite mezunu hatta doktora düzeyinde eğitim almış kadınlarda da vajinismus görülmekte ve tahmin edilenin aksine bu kadınlar tedaviye de daha çok direnç göstermektedirler.

Vajinismus oluşumuna birden çok etkenin neden olduğu artık modern bilimsel literatürde de kabul görmektedir. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

Kişinin ruhsal yapısına özgü duyarlılık: Hemen çoğu kişide herhangi bir durumdan korku duyma eğilimi bulunmaktadır. Bazı kişilerde de cinsel birleşmeye ilişkin kişiye özgü korku tepkisi öğrenilmiş olabilir.

Kültüre özgü nedenler: Cinsel mitler (yanlış inanışlar, kalıplaşmış ön yargılar), cinsellik konusunda geleneksel yaklaşımlar (bekarete verilen önem ve değer, erkek ve kadın rollerine yüklenen farklı anlamlar gibi), yetiştirime tarzı, dini inanışların etkisi.

Cinsel bilgilenme ve eğitimdeki yetersizlikler: Cinsellik konusunda korkutucu bilgiler vermek, cinselliği kaçınılması gereken kötü bir durum ve tecrübe olarak anlatmak.

Daha derin psikolojik nedenler: Ruhsal iç dünyaya ait çatışmalar, psikoseksüel gelişim dönemlerinde yaşanan aksamalar.

Cinsel travmalar: Gelişim dönemlerinde maruz kalınan taciz veya kötüye kullanım.

Bir kadın cinsel ilişki sırasında her hangi bir ağrı duyuyorsa, ilişkiye devam etmeyerek hemen bir cinsel terapiste başvurup, değerlendirmeye girmelidir. Devam edilmesi halinde, ağrı seksin bir parçası olarak zihne yazılacak ve hem vajinismusun tepki riskini hem de derecesini arttıracaktır.

Call Now ButtonHEMEN BİLGİ AL!